Bilance mého affiliate roku 2020

Tak jako v dřívějších letech, i letos pokračuji v bilančním reportu. Je to každoročně skvělá příležitost se zastavit, validovat, sepisovat a snažit se z uplynulého roku vyextrahovat to klíčové. To, co mě posunulo, co mi udělalo radost, … to co mělo smysl.

Moje předchozí reporty najdete zde – je to solidní řádka a je zajímavé se na ně podívat i zpětně. Tedy hlavně pro mě. 🙂

Jako už dříve rozdělím svůj report na pracovní a osobní část – nebude to ideální, work-life balance je u mě dost specifický, ale proč vymýšlet znovu kolo, když to minulé roky „fungovalo“.

Tak pojďme na to.

Pracovní

Pracovní vybavení

Zde se moc klíčového nezměnilo, jedu stejný setup s Macbook Pro a 2 externími monitory. Big Sur ho solidně zrychlil, takže jsem ho neměnil. Na doma a cesty mám starší Air. Koncem roku jsem pokukoval po Mac Mini s M1 čipem, ale nakonec si s ním udělám radost v novém roce.

Už budou vyladěnější aplikace a bude to pěkný start do další pracovní „éry“. Polopracovně jsem do „setupu“ přidal i Apple Watchky, ale ty více rozeberu v osobní části, byť je to gadget na pomezí obou směrů.

Bez zhroucení

Poměrně klíčovým zážitkem 2019 (takže ne letos) bylo i zhroucení/vyhoření, které jsem měl v průběhu roku. Byla to důležitá zkušenost a teď už vím (snad velmi přesně) jak si více odlehčit.

Kdy mám více odpočívat, kdy naopak můžu pracovat jak drak.

V celém 2020 se mi ten stav nevrátil. Zpětně to hodnotím velmi pozitivně – byla to prostě zpětná vazba od mého těla/mysli, že takhle to dál nejde. A já s nimi plně souhlasím – ještě abych se sám se sebou přel.

AffilBox

Nečekaně hlavní náplní roku bylo pilování výkonnostního softwaru AffilBox, který jsme v listopadu předchozího roku s Jardou Janíčkem koupili. Už jsme to částečně nakousli v posledním podcastu (viz níže), ale byl to intenzivní rok.

Nebyli jsme dokonalí, chyby byly také, ale ze všech jsme se poučili, připravili, obrnili a to je za mě základ.

Vždy mi šla dlouhá hra, takže dost věcí, co jsme v minulém roce dělali (technologie, tracking, …) se bude naplno projevovat v dalším období. Aneb pokud chcete něco stavět, musíte mít solidní a zdravé základy. A na to jsme se v 2020 zaměřili.

A je až s podivem, kolik novinek (pravidelně aktualizovaný devlog je na webu) jsme pro partnery a klienty připravili. Protože díky skvělému vývojáři Honzovi Neškudlovi nezůstal na backendu a kódu kámen na kameni. Skoro jak nová aplikace. 🙂

Za mě je důležité vypíchnout:

 • přesun na násobně masivnější a rozdělenou infrastrukturu (z 2 provozních serverů na 9 – a další se připravují),
 • antiadblockový tracking (aneb vyšší odolnost a přesnost),
 • trackování kuponů (sledování slevových, off-line i influencerských kuponů),
 • e-mailové reporty (pravidelné reporty o výkonech)
 • a nový API konektor pro napojení na různé e-shopové platformy.

Pro vás jsem to spočítal a těch novinek na frontendu bylo rovných 50.

A nemohu zapomenout na oživený Affiliatekatalog.com a rozdělaný PartnerBox.cz – ti se dostanou do světel reflektorů v novém roce. Těším se na to jak malé dítě. O:)

Kompletně redesignovaný katalog partnerských programů

Byznysově to byl skvělý rok – byť jsme neměli na 2020 žádná tvrdá KPI – a bylo to dobře. Bylo na aplikaci tolik práce, jako na příslovečné stodole, takže honit se za čísly by byl stejně nonsense.

Přesto jsme vyrostli o 80 % a stejně jako předtím, jsme ziskoví.

To je za mě hlavní důležitý údaj v podnikání – nezajímají mě obraty, zajímá mě zdravé cashflow, které nás nenervuje a ziskovost. Jedině tak se to dle mě dá dělat dlouhodobě. Aneb aspoň něco jsem se za těch +10 let podnikání v on-linu naučil.

Vyloženě report/bilance roku za AffilBox máme formou podcastu, takže ho uslyšíte. 🙂 A to pod tímhle odstavcem. Je v něm i nástřel plánů na nový rok – gró bude zase technologické, stále máme mezery a cesty, které je potřeba vyplnit či vyšlapat.

Podcast

Paradoxně to byl Jardův plán už v době koupě AffilBoxu, ale znáte tu realitu – pokud se na něco vyloženě nezaměříte, tak se to schová někam do stínů.

Ale právě díky Jardovi se ta myšlenka oživila koncem roku a máme už 7 natočených dílů, dost zpětné vazby (technika a úprava „studia“ je připravena) a fakt hromadu vtipných přeřeků, blábolů a vaty = až z toho uděláme speciální „bloopers“ díl, snad se taky potrháte smíchy.

Jestli si na něčem zakládáme, tak aby vše vypadalo tip-top. 🙂

Dle mě nejsem jazykově nadaný, můj hlas na nahrávce se mi nikdy nelíbil (aneb sám sobě zním v hlavě mnohem lépe). Ale překvapivě podcasting mě hodně chytl – je to zajímavá forma předání informací, zkušeností, … a rozhodně i dál zůstane jako náš další marketingový a edukační kanál.

Pravopisně

Stále jedem s Tomem Tučkem Pravopisně.cz (a Pravopisne.sk a dalších x webů), které nám krásně rostou pod rukama. Letos nám „bohužel“ do karet hrála korona – aneb domácí vyučování.

Bohužel v tom, že radši bychom na taková čísla vyrostli přirozeně a ne celosvětovou epidemií. Ale i bez ní bychom byli skoro na milionu (aneb průměrný růstový trend minulých let).

Nejsilnější měsíce nám návštěvnost Pravopisně přesahovala 1 250 000 návštěvníků (zdroj GA – Netmonitor byl taky v solidních výšinách).

To nám pomohlo v násobně silnějším přírůstku registrovaných studentů/učitelů, kteří jsou pro nás mnohem důležitější, než samotná návštěvnost. Aneb retence, více aktivity, více dat, zpětné vazby, …

A hlavně máme více možností jim na míru připravovat nové typy cvičení – třeba zábavnou pravopisnou Strefovačku.

Náhled na nový skript na procvičení pravopisu

Výrazný boost získalo i naše SAAS +Pravopisně.cz – v první době korony jsme ho dali zadarmo, abychom pomohli učitelům a rodičům v tak nezvykle těžké době. Koncem roku jsme přidali do marketingového mixu i partnerský program (nečekaně na AB) – tímto vás do něj zvu.

Partnerský program na prodej +Pravopisně služby

Jako v předešlých letech, s technologickou částí nám pomáhal skvělý developer Radek Michlík z Firamedia.cz a grafiku nám piloval Jan Minařík z Effecto.cz – děkuji vám, ten posun je neskutečný. 🙂

Affiliate správa

Stále pokračuji v affiliate správě – Econea.cz a Naturhouse. Pro někoho se to může zdát jako štěpení pozornosti, ale když se na to podíváte v kontextu, vše má nějakou vazbu a synergie na předešlé aktivity.

Pro vývoj AB je pro mě klíčové mít „kontakt“ s realitou – jak náš software používají partneři, inzerenti i správci. A to mi přesně ulehčuje development novinek. Pro Econeácký affil to byl rekordní rok – také zde hraje roli korona a zavřené obchody, ale stejně se pochválím:

 • 643 partnerů,
 • schvalovatelnost 98 %,
 • průměrná provize 85 Kč,
 • EPC 6.55 Kč,
 • konverzní poměr 9.4 %.

V novém roce to bude ještě zesíleno technologickými novinkami na straně e-shopu i dalšími novinkami, která si pro partnery „tajně“ připravuji.

Budou se mít jako v bavlnce – ale stejně budou muset na sobě pracovat, však to znáte. 🙂

Zde musím opětovně poděkovat Martinovi Matesovi z Econea.cz – i po letech mi nabízí nadstandardní pomoc, podporu a důvěru! Vážím si toho neskutečně.

Každopádně nové klienty nepřijímám, když mi přijde poptávka na správu, odkazuji je na námi proškolené affiliate manažery.

Blog

Asi jste si všimli, že letos jsem blogu moc energie nedal. Do půlky roku jsem se držel affil rozhovorů, jeden jsem udělal i pro projekt Podnikavé Duše, a spolupodílel jsem se na Dognetí knížce 123 tipů pro online a affiliate marketing.

Dal jsem dohromady souhrnný článek s názory více jak 15 affiliate partnerů ohledně vlivu korony na jejich podnikání – kdo by tušil, že to byla teprve první vlna koronaviru u nás.

S blogem mám na 2021 více plánů, mám rozpracované návody, recenze a už se připravují i nové rozhovory. U těch se mi líbí, bylo to tak i zamýšleno, že je můžu cyklicky opakovat a můžu i se svými čtenáři sledovat, jak se každý z těch lidí posunul.

Jak to stíhám?

Už pár let se držím konceptu, kdy hlavním projektům věnuji „projektové dny“, na kterých se se společníky a týmem (ideálně osobně) snažím vše posouvat – Pravopisně má typicky úterý, AffilBox má čtvrtek (paralela k Affiliate čtvrtku? Btw. Neuspořádáme nějaký on-line?).

Klasicky správa se nedá balíčkovat, stejně tak i AB – pak se prolíná všemi všedními dny. Víkendy až na výbuchy slunečných erupcí, pády webů a podobné problémy ideálně nepracuji.

Byť přítelkyně by vám to ne vždy potvrdila.

Každopádně třídění práce jsem si nechal v rámci velkých úkolů na Trellu, Todoist jsem oproti minulým letem… nezvládl. Ještě dnes mám 30 úkolů, které se tam nashromáždily za poslední měsíce.

Často ty dny byly přívalem telefonátů, schůzek (díky za koronu a převážnou digitalizaci – a že to prý nejde), konzultací, … a nějaké bodové úkoly šly stranou. Nakonec se ukázalo, že ne všechny úkoly musím dělat já, vytříbilo se, co se má delegovat, co krásně vyhnije a nemá pražádný efekt na podnikání, … to znáte.

Osobní

Zrzka a Maya

Holky mi dělají radost, jsou stále fantastické. S Alčou se rádi škádlíme a vyměňujeme hodně názorů, ale i po těch 8 letech je to stále silné pouto, co nás spolu drží. Neměnil bych ani za hromadu Bitcoinů! A že pěkně vyrostly co? Víc podporující a trpělivou dívčinu (co si taky dle nálady umí dupnout) jsem nemohl najít. Díky moc za tebe zlato!

Maya je pro mě každý den den překvapením – opravdu jsem táta takové chytré holky? To je bomba. Její úvahy ve čtyřech letech mě vždy překvapí… Co teprve v pubertě? No už abych si pořídil zbrojní průkaz – naštěstí ne na ni, ale na její nápadníky, dle všeho bude pěkná, drzá a chytrá po mamince. Po mě má jen… to je o pár řádků níže.

Alex

Nové jméno v reportu, ale také v našem životě – koncem roku se nám narodil kluk. Vítej chlapáku! Dle Mayi je to Alexíček, až bude větší, bude to Alexík a až bude velký kluk, bude to teprve Alex. A velmi svědomitě na tomto oslovování trvá a nenechá si ho vymluvit.

Po kom je asi tak tvrdohlavá? Ne, po mě ne. Ne! NE! No možná jo. 🙂

Zdraví

Operace kolene

Aneb to si takhle jdete na první trénink Crossfitu po téměř roce a vlastně týden poté skončíte na operačním sále. Vrátila se moje historická „blokace“ kolene, takže mu chtělo trochu pomoci.

Ale byl to drobný „laparo“ zákrok a Mayu (a že už není mini miminko) vozím každý den na kole do školky přes celé město. 20-30 kiláků denně není takovou vzácností – sem, tam, sem tam, do kanceláře, …

Hodinky

Je až s podivem, že jako další nadpis tu mám „hodinky“ – aneb Apple Watch 6. generace. Roky jsem po nich koukal a až letos si to sedlo, že jsem si s nimi udělal radost. A ani jsem netušil, jakou (však Alča také jedny dostala).

V základu je to „prodloužená“ ruka telefonu, takže ten mám už hlavně na focení momentek (na pracovní mám stále zrcadlovku), internet, … A díky hodinkám na něm reálně trávím o 60 % méně času – via Čas u obrazovky. 🙂

Hodinky mi ale dávají tyhle služby:

 • placení,
 • odemykání Mac počítačů (kancl a doma),
 • zdravotní měření (kroky, kalorie, „EKG“, VO2, – relativní, ale rád to sleduji),
 • telefonování,
 • rychlé odpovědi na zprávy,
 • ovládání polochytré domácnosti,
 • pouštění Spotify na všech zařízeních,
 • odpočet času pro mindfullness dýchání/meditaci (nepochopitelná bomba – doporučuji i bez hodinek),
 • hledání telefonu,

Zdají se to jako drobnosti, ale v celém dni mi to neskutečně zpříjemňuje fungování – a přitom taková blbost na ruce. V kombinaci s Macem a iPhonem ideálka. A to taková, že kdyby se mi dnes rozbily (a že to občas zkouším omylem při průchodu kolem xyz), půjdu si rovnou koupit nové.

Jídlo

Jako každý rok, i letos jsem se snažil držet kvality. Na obědové linii mi s tím pomáhá hradecké To je Bistro (a taky ho mám kousek od kanceláře – kde jsem strávil většinu roku). Kdybyste byli někdy kolem, rozhodně doporučuji. Kuchařem je můj kamarád Mirek Voňka, který většinu života vařil v zahraničí v neskutečných restauracích.

S jídlem souvisí i půsty – primárně ty klasické – (1-2 denní) či přerušované. Nabíjejí mě energií a ukazují mi, že nepotřebujeme tolik jídla. A za mě ani tolik živočišného jídla, ale to je na jinou debatu – stručně řečeno se už roky snažím jíst většinově vegetariánsky.

Jedu stále bomby v čajích a jsem zase věrný Meetea.cz a jejich čajovému předplatnému. Až budou mít affil, bude ze mě boháč, protože je doporučuju všem kolem.

Investování

Tak trochu bokem je mé investování do akcií – tedy „investování“. Mám kombo Revolutu (super klikačka) a FIO eBrokeru (pravěk na zabití) – v rámci portfolila jsem extrémně technologický/modernistický.

Aneb kupuji primárně to, co sám používám, či mi dává smysl i v budoucnu:

Activison Blizzard, Apple, Beyond Meat, Netflix, TSMC, Tesla, Walt Disney, Zoom, … Z českých klasiku ČEZ.

Je to pro mě mentální hra (tak jako dříve podnikání – ten koncept mě stále baví), na propady jsem naučený z krypta nereagovat. Už v takovém mínusu jako minulý rok nejsem – paradoxně 67 % plus (ale hlavně na měně, kterou nemůžu najít… ehm).

V průměru jsem u akcií v plusu 15 %, což na letošní turbulentní rok je málo, ale jsem přesto spokojený a budu si dál „hrát“.

Bilance

Byl to divoký rok – korona nám moc klidu nepřidala, sice se dařilo na všech frontách (neporovnával jsem ještě všechna čísla, ale pravděpodobně nejsilnější rok mého podnikání), ale ten plíživý stres z toho, co se děje za našimi okny, tam vždy byl.

Neskutečně utekl, některé měsíce by mi mohly jen úkoly z Trella říkat, co se vše dělo, ale strašně jsem si ho užil.

Jen byl takový sevřený – osobně, komunitně, …

A myslím, že to tušíte také, ale 2021 nebude o moc lepší – některé prognózy mluví pozitivně až o 2022. A návraty k „normálu“ jsou dle mě mimo.

Svět už nebude jako dřív a my se stejně jako on, musíme přizpůsobit.

Ale třeba proto mě podnikání tak baví – nudit jsem se ještě nikdy nezačal. 🙂 Hlavně máme obrovské štěstí, že naším pracovištěm je internet – i proto jsem letošní rok přežil v poměrně přijatelném psychickém stavu. Díky za to!

Co příští rok?

Už poslední roky si nedávám KPI, cíle, předsevzetí. A dle toho jak vidím ten posun, tak v tom zůstanu. Chci být šťastný se svou rodinou, svou prací pomáhat ostatním – vydělávat, či vzdělávat (nebo obojí). A toho se budu primárně držet.

A jaký jste měli vy svůj 2020 rok?

Máte nějaký svůj report, bilanci, …? Napište mi více do komentářů, vždy jsem zvědavý, jak se ostatním daří. A letos jsme toho spolu moc osobně neprobrali. 🙂 Snad v budoucnu!

Ať se vám taky daří!

Reporty ostatních:

5/5 - (6 hlasů)

13 komentářů ke článku “Bilance mého affiliate roku 2020”

 1. Diginomad napsal:

  Prosil bych přejmenovat zpět na ZBYNĚK Buřival, děkuji 🙂 Link jsem přihodil, díky a ať se daří 🙂

  • Ondřej Martinek napsal:

   Omlouvám se, křestní je moje chyba, nad příjmením jsem se zastavil, ale převzal jsem ho z dalšího reportu. Děkuji za upozornění a ať se daří! 🙂

 2. Diginomad napsal:

  Díky 🙂 To je každý rok někdo, ono se to prostě plete 🙂 Tak na letošek 🙂

 3. Daniela Kunz napsal:

  Skvělý pohled do zákulisí. Přidala jsem Vás i do toho svého,  neb jste mi inspirací. Ať se  letos daří

 4. Jirka Langer napsal:

  Gratuluju, Ondro, k dalšímu úspěšnému roku a přeju ti hodně zdaru i v tom začínajícím. S těma hodinkama jsi mě navnadil 🙂

  • Ondřej Martinek napsal:

   Díky moc Jirko, myslím, že to bude podobně úspěšný rok. 🙂 Zvaž je ve výběru, je to za mě hodně zajímavý kousek, byť není samozřejmě dokonalý.

 5. Broněk napsal:

  S těmi půsty souhlas, je neuvěřitelný kolik energie dokáže dodat „hladovění“ 😀 je to celkem paradox. Jinak super shrnutí, přidal sem odkaz na něj do svého reportu – https://www.bronislavmarketing.cz/report-roku-2020-family-first/ (za případné přesdílení budu rád).

  • Ondřej Martinek napsal:

   Přitom je to návrat ke kořenům, kdy nebylo jídlo 10x denně k dispozici. :)) Díky, přidal jsem tě na konec reportu.

 6. Ondřej napsal:

  Super čtení. Osobně se těším hlavně na ten PartnerBox.
  Přeji ať se vše daří i v tomto roce 2021!

  • Ondřej Martinek napsal:

   Souhlasím, ten mi také vytrhne nejeden trn z paty. 🙂 Ať se také daří v novém roce!

 7. Pavol napsal:

  Super zhrnutie, príjemné a užitočné čítanie, len tak ďalej, teším sa na nové návody a recenzie 🙂

Přidejte komentář

Kliknutím na tlačítko PŘIDAT KOMENTÁŘ udělujete
souhlas se zpracováním osobních údajů.
Pošlete tento článek e-mailem: