Můj report rostoucího affiláka za rok 2014

Přidávám i svůj report za minulý rok – nejspíše jako poslední z blogerů o affiliate marketingu. A že to byl pěkně náročný rok.

Můj rok 2014 a affiliate marketing

Roky jsem měl affiliate jako jeden z příjmů, ale… nijak jsem ho nerozvíjel. Vyšší tisíce (ve špičkách i více) mi měsíčně vydělal, ale měl jsem práci se zakázkami textů, takže jsem ani neměl čas mé pidi webíky rozvíjet. TO se však v roce 2014 muselo změnit, protože… síly docházely.

Pracovní život

Povedlo se:

 • Konec s copy pro většinu klientů. Přišel jsem na to, co mi v minulý letech ubíralo energii – byla to práce pro ostatní, místo vlastních projektů. Letošek byl tedy zlomový ve zmenšování počtu copywritingových zakázek. Zůstalo jen pár dlouhodobých, které mě baví a mají přesah do e-mailingu, content marketingu a sociálních sítí. Takže se díky nim neustále učím nové a nové věci.
 • Makání na affilech – dříve jsem pracoval tak, že jsem dostal doporučení na nový affil (na aff čtvrtku, affilaci.cz, blozích apod.) a hned jsem na něj „skočil“ a udělal jsem web. A až potom jsem řešil, kde na něj vezmu tolik potřebný traffic.Teď to dělám jinak. Vím, že pro různé tematiky umím sehnat cílenou návštěvnost (organic, ppc, sociální sítě, mé mailingové seznamy) a dle toho si vybírám nové kampaně. Hlavně od poloviny roku 2014 se věnuji jen už ověřeným programům a nové nezkouším. Můžou být sice fantastické, konverzní a skvělé pro affiláky, ale… Musel bych u nich začínat znovu z nuly, protože jsou z jiné tematiky, než kterou běžně dělám.

  A vyplácí se mi to – affiliate zisky ze začátku roku jsem dostal na 4 násobek původních částek (a to ne za 4 násobné investice). Jen jsem začal lépe pracovat se sběrem e-mailů, autorespondery, lepšími CTA prvky a také trackováním všeho možného i nemožného (budiž oslavena webová analytika). I lepší práce s přiváděním návštěvnosti se na výsledku podílela.

 • Affiliate manažerství – zkušenosti ze správy affiliate programu Activeppc jsem přetavil do nového affiliate partnerství. Tentokrát se srdcovkou Econea.cz – letos se máte všichni na co těšit.
 • Ořezávání množství webů – splnil jsem úkol z minulého roku, kdy jsem se chtěl zbavit více webů.
 • Důraz na minimum projektů v pár tematických vertikálách (dle článku o synergiích).
 • Články na blogu a spolupráce s Affilblog.cz (reporty a teď nově i seriál o tvorbě aff. programu u Econea.cz – první díl půjde ven v tomto týdnu).
 • Překonání návštěvnosti 200 000 za měsíc u 1 projektu. „Škoda“, že to nebyl affiliate web, „jen“ obsahový.
 • Srazy: navštívil jsem sice „jen“ affiliate čtvrtky a aff. konference, ale i to mi neskutečně pomohlo vyrůst.

Nepovedlo se:

 • V efektivitě práce mám ještě dost rezervy – vítej prokrastinace. A stále jsem si nepřečetl knížku Konec prokrastinace, kterou mám snad více jak rok O:).
 • V první polovině roku jsem hlavně řešil čemu se pořádně věnovat, takže reálné (efektivní) práce jsem moc neudělal.
 • Zbytečně jsem propaloval peníze v PPC kampaních, aniž bych si pořádně připravil KW analýzy a hlavně i otestoval konverznost e-shopu, kam jsem traffic přes minisity převáděl.

Osobní život

Povedlo se:

 • Fantastická zrzavá přítelkyně mi ještě neutekla – jupíjou. Díky za tebe:).
 • Začal jsem na sobě makat – 3x týdně kolo, cviky na hrazdě, začátky s jógou.
 • Začátky s vegetariánstvím a pokračování v „kvalitariánství“.
 • Dokončení VŠ.
 • Snížení nákladů domácnosti na energie (díky Econeo:)).

Nepovedlo se:

 • Blokace kolena = operace na začátku 2015
 • Z cestování jsem si splnil jen týdenní Paříž (měsíční Paříž nevyšla díky kolenu)
 • Dříve jsem byl knihomol, ale v minulém roce jsem na to solidně kašlal – FAIL!

Plány na nový rok 2015

Profesionalizace affilu – růst jen v pár oborech, přidávat obsah pro mé autoritativní stránky (800 článků a více), affiliate manažerství a konečně cestování (plány na Paříž a Taiwan na přelomu roku mi zkazilo koleno). Během ledna/února půjdu hezky pod kudlu, z které se budu asi 4 měsíce vzpamatovávat.

Na weby hlavně nebudu sám – když opomenu asi 8 externistů, tak mám svého mistrného parťáka Tomáše a ještě zrzku (zajímá ji affil a foodblogerství:)

Nemám rád předsevzetí, ale pro letošek jsem si 2 dal: být šťastný a zajít za logopedkou!

Všem to nejlepší do nového roku (a ne Nového). Letošní rok bude lepší než ten předešlý, tak si pojďme máknout:)

Report z minulého roku:

https://blog.ondrejmartinek.cz/co-se-mi-povedlo-nepovedlo-v-roce-2013-zhodnoceni/

Pro pobavení velmi staré reporty:

Reporty ostatních, které znám či „jen“ čtu

Ohodnoťte článek: post

11 komentářů ke článku “Můj report rostoucího affiláka za rok 2014”

 1. Kamil Staš napsal:

  Pěkný report. Mě vždy u lidí jako jsi Ty nebo Zbyněk udivuje to, že jste dělali tak moc pro klienty. Chápu že člověk se musí něčím živit. Já mám taky stále zaměstnání. Ale když člověk vidí, že něco funguje a umí psát obsah po kterém je poptávka. Pak je škoda dělat pro někoho jiného ne?

  • Ondřej Martinek napsal:

   Nedá se říci, že byla škoda, že jsem dělal pro jiné – na tom jsem se naučil hodně co se týče psaní, komunikace s lidmi, jiné pohledy na byznys a různé využití marketingových kanálů. Tehdy jsem prostě neměl na to, abych sám měl „projekt“ – podobný tomu, na který jsem dříve psával texty.

   Ti, kteří na to měli, jsou dnes TOP, protože měli čas a hlavně schopnosti vyrůst. V začátcích jsem psal třeba pro Michala Hradila – já jsem pak roky psal a psal pro jiné a on rostl a rostl v affiliate vertikálách. Neviděl jsem ty možnosti. Ikdybych je viděl, tak bych neměl myšlenkové ani peněžní kapacity na jejich zrealizování.

   Neměl jsem na to správné myšlení, neviděl jsem celou problematiku on-line projektů v kontextu, znal jsem jen text a jeho vliv na návštěvníky. Až teď (asi po 6 letech) jsem „dorostl“ do toho, abych se odprostil od „klientského byznysu“ a škáloval vlastní projekty výš a výš.

   Chtělo to správný čas (a správné lidi) a teď se to krásně protnulo:) Pořád mám ale určitou pokoru, protože den co den zjišťuju, že toho vím málo a vlastně skoro nic (aneb „vím, že nic nevím“).

   Rozhodně díky za tvůj komentář, stojí za zamyšlení. Myslím, že v mé dřívejší pozici je hodně freelancerů či konzultantů (ač to slovíčko považuju spíše za urážlivé O:)).

 2. […] Martínek dnes hezky napsal ve svém shrnutí, že se zaměřuje na affily, ke kterým má traffic a neskáče tak od jedné kampaně ke […]

 3. Honza napsal:

  Pěkné počtení.
  V minulosti jsem měl také myšlenku okleštit porfolio, od té doby je asi o 50% větší. 🙂

  Tím cvičením na hrazdě jsi zřejmě narážel na tento článek:
  http://www.lascivni.cz/sex/ozivte-si-postelove-hratky-hrazdou/

  Btw. kdybys chtěl doporučit, tak my s klukama chodíme k logopedce v Lipkách a super – Hodicová. Jen teď nevím, jestli není jen pro mrňouse. Ale škoda že nemá partnerský program. 🙂

  • Ondřej Martinek napsal:

   Jo ty jsi pro mě prototypem sběratele :)) Takže to sedí.

   Na hrazdě se dá cvičit všelijak, takže ti to rozporovat nebudu:)

   Díky za info – musím už s tím vyjadřováním hnout, ať mám klid. Tak domluv nějaký offline:)

 4. LeBaux napsal:

  Cez všetky tie affil weby a služby okolo toho namotané (hlavne kiršoviny) mi tá http://www.econea.cz/ príde ako strašne zaujímavá vec. Myšlienkovo, cenovo a marketingovo mi to dáva strašne zmysel. Nech sa darí.

  • Ondřej Martinek napsal:

   Díky – téma daného shopu je mi neskutečně blízké, proto jsem ho chtěl podpořit:) Má to smysl.

 5. Martin Hill napsal:

  Pěkné shrnutí, líbí se mi, že dokážeš najít jak plusy, tak i sebekritiku a prostor ke zlepšení. Zajímalo by mě, co se ti stalo s kolenem (už jsem si ho 2x porouchal tak sbírám babské rady) a kam s tím půjdeš (jestli to není tajné).

  • Ondřej Martinek napsal:

   Mám celkově povolené vazy a kolena jsem si zničil na aggressive inlinech – dopady z 2 metrů na beton nejsou zrovna ideální. Ale v mládí ty kolena držely perfektně. Pak už je to přestalo bavit, tak jsem měl první blokace (patela skočila jinam, než měla) a pak první operaci v Hradci Králové na ortopedii. Už tehdy mi hrozilo, že mám jít na náročnější operaci, ale vybral jsem lehčí variantu. Nestačilo to a proto se po 4 letech vracím na stejné místo činu, abychom dali koleno dohromady 🙂 Ať se ti daří líp, než mně 🙂

Přidejte komentář

Kliknutím na tlačítko PŘIDAT KOMENTÁŘ udělujete
souhlas se zpracováním osobních údajů.
Pošlete tento článek e-mailem: