„Chci mít s produkty vlastní zkušenost.“ – ROZHOVOR s affilákem Radoslavem Černým

Po delší době přináším rozhovor s affiliate partnerem. Je to affilák Radoslav Černý, který zkušenostně vyrostl na zahraničím affilu a více dnes už působí už i na českém trhu.

Sekce

Jak jsi v rámci affilu začínal? 

V roce 2013 jsem založil blog pro finanční poradce, kde jsem psal články o tom, jak pracovat sám pro sebe a ne pro MLM společnosti. Občas jsem psal o nástrojích a kurzech, které byly pro poradce vhodné.

[no_toc]

A díky tomu jsem se postupně seznamoval s tím, co je to affiliate marketing a zda opravdu funguje. Fungoval, a proto se již více jak 5 let affilem živím. 🙂

Existuje ještě tvůj první affiliate web?

Neexistuje, stáhnul jsem tento web, když jsem finance v roce 2015 opustil. Chtěl jsem se úplně z tohoto oboru odstřihnout.

Přitom finanční obor je v affilu jeden z největších – nelituješ někdy toho rozhodnutí?

Absolutně ne. Abychom si rozuměli, nedělal jsem klasický affil na půjčky, povinné ručení a cestovní pojištění. Pracoval jsem na blogu s finančními poradci a těm nabízel služby.

Krom toho jsem pro ně měl servisní firmu. Takže jsem spojil online a moje offline podnikání. Všeho jsem se ale v roce 2015 zbavil a začal dělat naplno affiliate. Nikdy jsem nelitoval.

V partnerské propagaci pracuješ více napříč tématy, nebo soustřeďuješ úsilí a čas do například 1 niky, kterou chceš plně penetrovat?

Když jsem začínal, tak jsem se rok věnoval jen oblasti spojené s finančním poradenstvím. Potom jsem objevil kouzlo placené reklamy ve spojení s affiliate marketingem a jen tomu se pak věnoval několik let v kuse. V roce 2019 jsem se pustil do tvorby obsahových webů a postupně se to učím. 

Dnes se plně živíš affiliate marketingem jako partner, nebo máš případně nějaké klienty ohledně PPC?

Klienty jsem na začátku měl, ale postupně jsem od toho upouštěl, protože se mi lépe pracuje formou affiliate propagace, kde jsou jasně daná pravidla a očekávání. Moje zkušenost je taková, že si affiliate marketingem vydělám víc peněz a s menšími starostmi, než prací s konkrétními klienty.

Dává ti smysl se se svým affil webem osobně spojit, více o něm mluvit, psát o něm a tedy i ukazovat své know-how, jako pozitivní krok? Spousta affiláků se tohoto řekněme „coming-outu“ bojí, aby je někdo zbytečně neokopíroval. 

Poslední cca 4 roky jsem nebyl vůbec vidět a ani jsem nemluvil o tom, co dělám a jaké věci propaguju. Chtěl jsem udělat změnu a mít něco, za co se můžu veřejně postavit. Všechny věci, které s webem dělám a jak jej propaguji stejně komplet okopírovat nejdou. 

O jaký web jde, tedy pokud ho chceš sdílet?

Je to web Ecoblog.cz, kde osobně zkouším eko a zero-waste produkty a pak o nich píšu. Začal jsem s produkty Econey, protože se mi líbil příběh jejich zakladatelů a oceňuji to, jakým způsobem svou práci dělají. Postupně jsem začal přidávat i další eshopy.

Ecoblog.cz - první krůčky k lepšímu životu

Super, těší mě, že využíváš náš Affil.Econea.cz – co na něm nejvíce oceňuješ, ať si přihřeju polívčičku?

Těch věcí je víc. První z nich je nabídka Econea.cz, protože je možné si vybrat 1 téma a tomu se do hloubky věnovat. Jako například úspora vody a o tom psát články a recenzovat produkty. 

Druhým je affiliate manažer, který se stará, dobře se s ním komunikuje, rychle reaguje a hlavně věci řeší:) 

Třetí věcí jsou neustále nové produkty v nabídce, takže se dá psát o nových a nových věcech. A nakonec možnost dostávat produkty na recenze zdarma. 

Děkuji za pochvalu. 🙂

Na co jsi na svém webu nejvíce hrdý?

Když jsem zkoušel dělat i něco jiného krom PPC, tak jsem hrdý na to, že jsem u toho tak dlouho vydržel. 🙂 Opravdu mě to samotného baví a to je extrémně důležité.

Mám za sebou i pár zkušeností s jinými projekty, do kterých jsem šel, protože to byl lukrativní obor, ale nebavilo mě to a při prvních problémech jsem se na to vykašlal. 

Když jsi primárně naučený pracovat se zahraničním affilem, nemáš v plánu tento svůj český web přeložit a expandovat s ním „zpět“ do zahraničí?

Jsem teď nastavený na recenzování produktů, se kterými mám osobní zkušenost. Možná by to do zahraničí přenést šlo, ale teď to není na pořadu dne.

Pociťuješ na své affiliate podnikání vliv koronavirusu, který ve světě i u nás řádí?

Útlum v oborech jako jsou P2P půjčky a nárůst v propagaci online kurzů. Lidi mají obavy a tak nechtějí moc investovat.

Jsou ale doma a chtějí se nějak zabavit. Třeba u Kurzů pro radost je tento březen pro affiláky rekordní.

Jak si myslíš, že to (Covid-19) dlouhodobě ovlivní celý affiliate trh?

Těžko říct. Pokud bude krize, tak budou lidi méně utrácet za věci, které tak nutně nepotřebují. A tak by se affiláci měli přesunovat do těch oborů, kam se bude stáčet zákaznická poptávka.

Pro příklad, využívám donášku nákupů a tam je zájem maximální. Je to opět o té zmíněné adaptaci.

Jaký je tvůj názor na v poslední době negativní trend snižování cookies, provizí, … Čím to je, že se to teď tak projevilo? Více edukovanějších klientů? Úspory před domnělou krizí?

Vidím to často, ano. Na začátku spousta eshopů nastavilo provize „nějak“ a až teď vidí, že se jim to třeba úplně nevyplácí. A následně snižují provize nebo platnost cookies. Jasně, že je to pro affiliate partnery nepříjemné, chápu to. 

Sleduju hodně zahraniční affil a tam vydrží jen ten, kdo se dokáže neustále adaptovat. Hodně jsem si v tomto ohledu vzal 2 affiláků. Jedním z nich je Charles Ngo a druhým Matuloo. V zahraničí se taky mění podmínky od klientů a affiláci můžou například začít nabízet svůj vlastní produkt, pokud už na něj mají cílovku.

Taky už máš vymyšlený svůj vlastní produkt/službu, kterou bys případně nahradil své affiliate příjmy?

Krom kurzu o Santiagu zatím nic nemám. Každopádně kolem toho chci taky budovat komunitu, tak uvidím. Určitě se tam nějaká příležitost objeví:)

Podařil se ti v poslední době nějaký husarský kousek? Nějaká nová marketingová metoda? Nová spolupráce či zajímavý monetizační model, který není čistě affiliate?

Jsem velký fanoušek poutních cest do Santiaga de Compostely, takže jsem se vydal cestou vlastního produktu a natočil jsem o tom kurz. Venku by měl být během měsíce až dvou. Chtěl jsem spojit (stejně jako u Ecoblogu) to, co mě baví a to kde můžu lidem pomoct a současně za to dostat zaplaceno.

Budeš nabízet i affiliate na propagaci tvého vlastního produktu? 🙂

Ano, kurz bude na Kurzech pro radost, který má svůj affiliate. Současně jsem jejich affiliate partnerem pro další kurzy. Je to z toho důvodu, že za jednou přivedený kontakt dostávám provizi „doživotně“ z čehokoliv, co si zákazník koupí. Navíc jejich affiliate manažer David Kristen je můj dobrý kamarád. 🙂

Co bys udělal, kdybys dnes o všechno přišel, všechny weby, marketingové kanály a přesto bys chtěl dál v affilu působí jako partner. Jak bys postupoval? Jak vybíral směr, technické řešení, obsah, …?

Dělal bych nejspíš dál PPC reklamu. A současně bych si vybral to, co mě samotného baví, koupil si hosting a doménu a začal o tom psát. Pokud bych potřeboval nutně peníze, asi bych si sehnal nějaké klienty, kteří potřebují PPC nebo Facebook reklamu.

Jako asi každého tě napadají nápady na nové webové projekty, spolupráce… a pravděpodobně si je dáváš do „šuplíčku“ – můžeš se s mými čtenáři podělit o některý, o kterém víš, že ho určitě nebudeš realizovat?

Chtěl jsem recenzovat audioknihy, ale pořád to odkládám. Asi se k tomu už nedostanu:)

Jaké je tvoje ideální pracovní místo? Kancelář s pracovní stanicí (PC, monitory, ext. klávesnice, myš, …) nebo jen na cestách třeba v kavárně s samostatným notebookem?

99 % času pracuji jen se svým Macbookem. Pravidelně přejíždím mezi ČR a Slovinskem, takže kancelář nemám, nezaplatila by se mi. 

Doma mám ale Spinalis židli a polohovací stůl, u kterého můžu sedět a pak si jej tlačítkem nastavit tak, abych u něj stál. Hodně ale používám velký iPad, hlavně ke studiu a čtení knih.

Jaké jsou tvoje pracovní návyky? Pracuješ typicky „zaměstnanecky“ 8-16, nebo máš nějaké pracovní bloky v průběhu celého dne? Jak si udržuješ soustředěnost?

Fascinuje mě koncept hluboké práce, takže každý den jedu naplno dopoledne, abych se posunul o kus dál a po obědě řeším práci mělkou, což jsou činnosti jako vyřizování mailů, schůzky, atd. 

Mám taky jeden dlouhodobý návyk. Ráno nesnídám a připravuji si tzv. bulletproof kávu. Je to káva s máslem a MCT olejem, která mi pomáhá mít čistou hlavu. Díky ní taky nemám absolutní pocit hladu až do oběda. Tohle mi hodně pomáhá být dopoledne super-produktivní.

Jaké desktopové či webové aplikace či nástroje používáš pro svoji práci na svých affiliate webech?

Vlastně nemám nic extra. Google Analytics, používám Google Tag Manager na všechny pixely a kódy. Mám Ecomail na maily a používám často nástroj Canva. Hodně taky pracuju s plánovači klíčových slov v Skliku a Google Ads

Poté využívám hodně Fiverr na tvorby log, obalů ebooků, atd. Všechno za pár korun. Utrácím větší peníze jen za PPC.

Díky moc Radoslave za užitečný rozhovor – máš nějakou radu, kterou bys měl pro začínající affiliate partnery?

Pokud nebudete dělat to, co vás baví, tak u toho nejspíš nevydržíte. Začněte s něčím, pozorujte, jak vám to jde, jak moc se při tom cítíte šťastní a jaké to má výsledky. Dělal jsem dlouho chybu, že jsem zůstával u projektů, který mě energeticky vysávaly. 

A stále neměl pořádné výsledky, ale já jsem u těch projektů zůstával, protože jsem do nich už přece nainvestoval tolik energie. Ale tohle nemá budoucnost a jen se trápíte. Čeká na vás něco lepšího, neztrácejte čas:)

5/5 - (4 hlasů)

Přidejte komentář

Kliknutím na tlačítko PŘIDAT KOMENTÁŘ udělujete
souhlas se zpracováním osobních údajů.
Pošlete tento článek e-mailem: