Naučte se s Google Analytics – bezplatné video kurzy

Chcete se bezplatně naučit webovou analytiku s nástrojem Google Analytics? Mám pro vás tip na dva kurzy. V prosinci 2013 nabídl Google ucelený návod na základní webovou analytiku pomocí GA.

On-line kurzy na Google Analytics

6 krocích (obsahující několik videí a vždy kontrolní testy) jste si pomohli projít od teoretických základů analytiky, nastavení GA, které metriky máte sledovat, jak nastavovat konverzní cíle a další úkoly.

S GA dělám každý den, tvořím si vlastní dashboardy s důležitými metrikami, nastavuji cíle pro kampaně, vyfiltruji si vše potřebné, ale stejně občas tápu. A zde mi pomohla komplexnost bezplatného kurzu Google Analytics Academy (konkrétně Digital Analytics Fundamentals – stále do něj můžete vstoupit a projít si jím).

Skvělé video znázorňující analytiku v reálním světě – zde vyhledávání na stránce:

Mnohé jsem se aučil, nebo pospojoval své střípky znalostí z praxe do jednotného celku. Jedinou nevýhodou (pro mě ne) je anglický jazyk celého kurzu – videa jsou však nahraná čistě a srozumitelně, takže jistě se budete chytat. Za mě jednoznačně palec nahoru.

Součástí kurzu je i závěrečný test

V případě, že jste ho splnili na určitou procentuální mez, dostali jste certifikát – škoda, že vypadá, jako kdybych si ho namaloval sám:)

Certifikát Google Analytics - Ondřej Martinek

Proč o tom píšu?

Původní kurz byl skvělým step-by-step návodem pro všechny, kteří chtějí využít zázraky analýzy webové návštěvnosti (v případě GA se jedná o Clickstream data analýzu). Informace získané z GA můžete skvěle využít ve svém byznysu – například při vyhodnocování kampaní (pro affiláky).

Nastavíte si vhodné cíle, na děkovačku popřípadě dáte tracking pixel či jiné konverzní kódy (třeby z PPC od Skliku, Adwords či Facebooku) a měříte a měříte. Jasně uvidíte, které reklamy (potažmo klíčová slova) vám konvertují a můžete díky tomu optimalizovat výkon kampaní i výdělky.

Více o webové analytice se dozvíte v knize Webová analytika 2.0 autora jména Avinash Kaushik – vydalo nakladatelství CPress – sice mnoho jejich knížek stojí za houby (především ryze české knihy od českých autorů), ale překladové knihy ze zahraničí jsou perfektním zdrojem užitečných informací.

Nový kurz od 11. března

Google aktuálně vypsal nový kurz nazvaný Google Analytics Platform Principles a jeho obsahem budou 4 části:

 • sběr dat,
 • zpracování dat,
 • nastavení systému,
 • reportování výsledků.

Sám jsem zvědav, co se v kurzu naučím užitečného – 11. března 2014 se to dozvíme všichni:)

5/5 - (1 hlasů)

4 komentářů ke článku “Naučte se s Google Analytics – bezplatné video kurzy”

 1. Martin napsal:

  Děkuji za článek. O tomto kurzu jsem vůbec nevěděl a určitě si jej projdu. 🙂

  • Ondřej Martinek napsal:

   Určitě není zač:) na srovnání pojmů, postupů a základního vyhodnocování je skvělý.

 2. […] affilu, ale i marketingu a také klíčové webové analytice. A v návaznosti na poslední tip o kurzu Webové analytiky mám pro vás pokračování – Google připravil on-line kurz na Google Tag […]

 3. […] používám GTM a klasické Google Analyticsy, protože nemám rád zbytečné pluginy, ale pro někoho, kdo neumí nastavit tracking přes GTM, […]

Přidejte komentář

Kliknutím na tlačítko PŘIDAT KOMENTÁŘ udělujete
souhlas se zpracováním osobních údajů.
Pošlete tento článek e-mailem: