Kdy začít s podnikáním? Ideálně už při studiu! #ZE ŽIVOTA

Dnešní článek bude trochu netradiční – pro přílohu Kariéra a vzdělávání v rámci Hospodářských novin jsem připravoval článek o podnikání při studiu.

Článek vyšel dnes, ale z původního textu o 578 slovech zbyl jen menší výsek (který ještě byl neobratně vložen v podobě citace do cizího článku). Proto chci na světlo světa vytáhnout původní text.

Kdy začít s podnikáním? Ideálně už při studiu! #ZE ŽIVOTA

Kdy je nejlepší situace, pro začátek podnikání? Tehdy, kdy máte jistotu, že máte kde bydlet, máte co jíst a víte, že nemáte velké životní náklady. Tedy při studiu. To je nejlepší příležitost pro každého, aby zkusil podnikat na své vlastní triko a bez větších obtíží. Přesně toho jsem také využil – sám podnikám už od střední školy.

Proč se mi vyplatilo začínat při studiu? Studenti mají nižší odvody na zálohy sociálního a zdravotního pojištění a prvotní náklady jsou jen 1 000 Kč pro založení dané živnosti. Navíc do tzv. volných živností (nepotřebujete k nim žádné konkrétní vzdělání, praxi či certifikace) spadá hodně oborů, které si mohou začínající živnostníci vybrat. Takže samotnému podnikání nic nebrání.

Mohou pomoci i školy či inkubátory…

V začátcích vám mohou pomoci i školy, které navštěvujete – v rámci různých předmětů na mnoha školách se připravují byznys plány, učí se základy podnikání a celkově máte pro začátek ideální startovní pozici. Na své střední škole (SOŠ Vocelova v Hradci Králové) jsme tomu měli věnovaný celý předmět. V té době jsem sice už podnikal, ale na zopakování pravidel a povinností to bylo ideální.

Jistou pomocí mohou být i tzv. podnikatelské inkubátory. Zpravidla se jedná o inspirativní prostory s dostatkem zkušených podnikatelů a poradců, kteří vás mohou v začátcích popostrčit dál. Pomohou s vyřízením některých administrativních úkolů, mohou vám nabídnout bezplatné pracovní místo… V začátcích vám rozhodně budou nápomocné.

Jaké jsou výhody pro studenty, kteří začnou podnikat?

Hlavní výhody začátku podnikání při studiu jsem už vyjmenoval:

 • nižší odvody na sociální a zdravotní pojištění (v prvním roce podnikání jsou dokonce nulové),
 • možnost investovat vydělané peníze zpět do podnikání (studenti nemají vysoké náklady na život díky podpoře rodičů),
 • podpora v začátcích od různých neziskových organizací, inkubátorů, samotných škol.

Jak může takové podnikání při studiu vypadat?

Ukážeme si to na příběhu vzdělávacího serveru Pravopisně.cz, který jsme s Tomášem Tučkem založili během studia Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové.

Potkali jsme se na vysoké škole a oba jsme měli problém s pravopisem. A už tehdy jsme věděli, že nám domácí procvičování formou papírových cvičebnic (které jistě znáte z dob základních škol) nevyhovuje.

Na českém internetu sice existovaly elektronické cvičebnice, ale byly neaktualizované, neohrabané a plné chyb. Využili jsme toho a postavili vlastní elektronickou cvičebnici s mnoha pravopisnými cvičeními, gramatickými testy a češtinářskými pravidly, které byly pochopitelné pro každého.

Využili jsme tehdejší mezery na trhu a stavěli na chybách ostatních a svůj internetový projekt pilovali a pilovali. Dnes vlastníme největší server ohledně pravopisu a gramatiky v České republice a měsíčně ho navštíví více než 250 000 žáků základních a středních škol.

Čím dříve začnete, tím máte větší šanci na úspěch!

Využili jsme právě těch možností, které se nabízely – nižší odvody při podnikání během studia a podpory od samotné školy (dostali jsme pomoc s tvorbou testů a metodikou práce při vzdělávání žáků v rámci češtiny). Nebylo to bez problémů, ale cesta k fungujícímu podnikání se vyplatila. Jsme jen krůček od založení vlastního s. r. o., které by zaštítilo náš vzdělávací projekt a umožnil další růst.

Můžete se inspirovat od ostatních a najít skuliny na trhu, případně můžete s nízkými náklady psát články, kreslit grafiku, pohrávat si s on-line marketingem… Vše klidně z domova a dle vašeho volného času po škole.

A třeba si v daném oboru vybudujete jméno, které vás bude po dostudování živit. Stačí se jen nevzdávat a hlavně… udělat první krok, který vás odliší od všech ostatních – ZAČÍT!

Aktualizace k 28. 1. 2015 – nakonec článek vyšel i v elektronické podobě: http://archiv.ihned.cz/c1-65135890-podnikatel-hrdina-moderni-doby

Ohodnoťte článek: post

4 komentářů ke článku “Kdy začít s podnikáním? Ideálně už při studiu! #ZE ŽIVOTA”

 1. Petr napsal:

  Ano to nejdůležitější je začít a nejlépe teď hned.
  Tím už se člověk dostává mezi ty, kteří mají o dost větší šanci uspět.

  Potom je také důležité nepolevit a makat i když hned nejsou vidět výsledky. Při nejhorším člověk získá zkušenosti, které jsou k nezaplacení.

 2. Tomáš Vlastík napsal:

  Díky za článek, je pravdivý. Docela mě mrzí, že jsem nezačal už na škole. Pak už jsem musel investovat a platit odvody. Dobrý článek ještě o tom, v čem podnikat jsem si vyhledal a je tady https://comeflexoffice.cz/v-cem-podnikat/. V začátku mi to prakticky vyřešilo, v čem podnikat.

Přidejte komentář

Kliknutím na tlačítko PŘIDAT KOMENTÁŘ udělujete
souhlas se zpracováním osobních údajů.
Pošlete tento článek e-mailem: