Jak v affilu expandovat na Slovensko – zdroje informací, překladatelé, domény, …

Když je někomu český affiliate rybníček malý (nebo tak velký, že přes konkurenci se neprorve v PPC ani v SEO), můžete se podívat do zahraničí. Pro mě bylo nejpřirozenější (díky jazyku) začít s affiliate „expanzí“ k slovenským „bratia“.

Začátky tu mohou být stejně náročné jako u v #czaffilu, ale u menších nik (tedy mimo půjčky, povinné ručení apod.) to zas tak hrozné není. Není tajemstvím, že slovenští affiláci se věnují více českým kampaním, než vlastním slovenským. Prostě český trh je větší a lákavější – ač díky dognet.sk se situace mění a objevují se pěkné konverzní kampaně.

Pokud byste hledali informace o slovenském affilu, doporučuji blogy:

A slovenskou online „akademii“ (vyšla nově i jako e-book a tištěná knížka).

Jak jsem já postupoval při „expanzi“ do Slovenska?

A teď to vezmu popořadě, ať se v tom neztratíte.

Jak získat .sk doménu

Pro občany ČR bude ještě nějakou dobu jednodušší využít prostředníka – tedy někoho, kdo má u SK nicu svůj registrační kontakt (SK domény může vlastnit jen občan Slovenské republiky). Tuto službu nabízí mnozí registrátoři domén – namátkou Subreg.cz, Active24.cz, Cesky-hosting.cz, …

V jednání je změna podmínek u .sk domén, kdy by je mohl vlastnit kdokoliv i mimo SK, ale tato úprava ještě není platná (snad od 1. ledna 2017), takže to musíme stále řešit přes prostředníky. Ti v konečném důsledku vlastní danou doménu a my s nimi máme uzavřenou smlouvu o zastoupení.

Jaký vybrat .sk hosting

Kvůli blízkosti Slovenska s ČR není nutné volit geograficky bližší hosting, který by servíroval na Slovákům obsah webu. Sám jsem si sice vybral slovenský hosting, ale bylo to také kvůli tomu, že mi nabídl i možnost mě zastoupit u SK nicu kvůli .sk doménám.

Za SK doporučuji:

https://www.webglobe.sk/
https://www.elbiahosting.sk/
https://www.websupport.sk/

U Elbia hostingu je možné využít za pár € i backorder pro odchytávání odmén = výhoda pro SEO maniaky.

Za CZ doporučuji:

https://hosting.wedos.com
https://www.onebit.cz/
http://ebola.cz/

Kde získat překladatele

Česky umí Slováci obstojně, ale raději jim připravte obsah na .sk doméně v jejich mateřštině. Pokud ji bravurně nezvládáte (a tím nemyslím čučoriedky či vtipného „drevokocůra“), raději tvorbu textů přenechejte na někoho jiného.

Máte 2 možnosti – mít rovnou slovenského textaře, nebo mít českého textaře, jehož práci do slovenštiny přeloží překladatel. Divili byste se, ale druhá možnost je často levnější – přestože dáváte práci 2 osobám, místo 1. Čím to je? Přičítám to tomu, že slovenský trh je mnohem menší, s násobně menší konkurencí, takže si slovenští textaři mohou říkat násobně více.

Alternativně můžete zkusit postupně:

  • v základu postačí google překladač,
  • slovenský překladatel,
  • rodilý mluvčí z řad známých.

Tipy, kde najít překladatele:

http://navolnenoze.cz/
http://www.azra.cz/
http://www.ipartak.cz/
http://www.katarinka.cz/

Tipy na textaře/copywritery:

http://www.iqtext.sk/
https://www.jaspravim.sk/

Tipy na slovenské SK kampaně

CJ.com / VIVnetworks.com
Dognet.sk
Naturhouse SK (ano přihřeju si tu polívčičku)

Legislativa a DPH

Kontaktní údaje

Z mého pohledu by mělo pro legislativní účely mít na webu kontaktní údaje na provozovatele (i s kontaktním e-mailem). Pokud byste mimo ČR stavěli něco robustnější než jen klasický affil (lead-gen, přeposílání, dropshipping, …), budete potřebovat i obchodní podmínky či větičky o ochraně osobních údajů – ty byly měly být u všech lead-gen kampaní implementované už v iframu, ale není na škodu si to zkontrolovat.

Plátcovství DPH / identifikovaná osoba

Díky tolik milované Evropské unii je nutné se stát plátcem DPH či identifikovanou osobou v momentě, kdy přijmete zahraniční peníze (jednoduše řečeno). Nutnost být plátce / identifikovaná osoba u Adsensu, Adwords, FB ads apod. už nikoho snad nepřekvapí. Ale to stejné musíte splnit v případě propagování zahraničních kampaní, kdy dostanete peníze od firmy v rámci EU.

Naštěstí existují možnosti, jak na to vyzrát – slovenské kampaně pod CJ můžete mít fakturované díky Vivnetworks českou firmou, podobný případ je například u slovenské affil sítě Dognet.sk.

A to je pro začátek vše

S tímhle si můžete v základu vystačit a pomoci svému affiliate podnikání získat další zdroj příjmů. Díky jazykové bariéře budete na začátku v nevýhodě, ale můžete to vynahradit kreativitou a schopností kombinovat koncepty affil webů. Ať se daří!

Za připomínky a doplnění k článku děkuji Štefanu Polgárimu z #skaffil scény.

Ohodnoťte článek: post

2 komentářů ke článku “Jak v affilu expandovat na Slovensko – zdroje informací, překladatelé, domény, …”

  1. Petr napsal:

    Díky za tip na hosting. Webglobe jsem vůbec neznal a zdá se být celkem zajímavý.

Přidejte komentář

Kliknutím na tlačítko PŘIDAT KOMENTÁŘ udělujete
souhlas se zpracováním osobních údajů.
Pošlete tento článek e-mailem: